X

بلاگ مدیا ونچر

rss

به بلاگ مدیا ونچر خوش آمدید. در این بلاگ مطالب مفید و آموزشی در رابطه با سرمایه گذاری خطرپذیر در حوزه رسانه منتشر می گردد.

نام گذاری استارتاپ ها ، برای شروع کار تاثیری فوق العاده روی موفقیت شما می گذارد. عواقب بد یک نام نامناسب، هم شما را در برقراری ارتباط با مشتریان ناتوان می سازد و هم به تجارتی بدون پیشرفت منجر میشود. برعکس یک نام قدرتمند با معنایی واضح، هم در بازاریابی و هم در جاانداختن نام تجاری تان بسیار مفید خواهد بود.
در اینجا 10 روش به شما پیشنهاد می دهیم تا بتوانید نامی زیبا و گیرا برای کسب و کار نوپا خود بیابید.
1- از نام هایی که تلفظ سختی دارند بپرهیزید
اگر نمی خواهید مشتریان بالقوه، هنگام یافتن نام تجاری تان در اینترنت گیج شوند و یا مجبور باشید مرتبا طریقه درست تلفظ کردن آن را به دیگران یاد دهید؛ پس نامی ساده انتخاب کنید.
2- نام هایی انتخاب نکنید که آینده ی تجارت شما را محدود کنند
انتخاب نام هایی با معانی کوچک ممکن است در آینده برای شما مشکل ساز شود. مثلا تصور کنید جف بیزوس روز اول به جای انتخاب نام “آمازون” از نام “کتابهای آنلاین” استفاده می کرد! بنابراین از نام هایی مثل “لباس های عروس شهرِ…” استفاده نکنید زیرا با این انتخاب، مرز تجارت خود را به آن شهر و آن محصول محدود می کنید.
3- نام مورد نظر را در اینترنت خوب جستجو کنید
پس از انتخاب قطعی یک نام، در سایت های اینترنتی بگردید؛ شاید در حال حاضر کسی از آن نام استفاده می کند؛ زیرا همین امر ممکن است شما را منصرف کند.
4- دامنه .com را به نام تجاری خود بدهید
بهتر است که تجارتتان را با دامنه .com قوی کنید نه با .net, .org و .biz در نظر مشتریان، تجارتی که نام .com داشته باشد قوی تر است.
بخوانید: هنگام راه اندازی استارتاپ ها به این موارد دقت کنید
توجه داشته باشید احتمال دارد شخصی صاحب این نام انتخابی (.com) باشد. بیشتر مالکانِ دامنه، تمایل دارند نام های خود را به قیمت بازار بفروشند. پس به نامِ دامنه ی .com مثل یک سرمایه گذاری تجاری فکر کنید.
5- تشابه نام انتخابی با شرکت های ثبت شده قبلی
از آنجا که احتمالا شما یک شرکت تجاری تشکیل می دهید باید در سوابق ثبت شرکت ها جستجو کنید تا مطمئن شوید که نام انتخابی شما با نام تجاری دیگری که قبلا ثبت شده شباهت نداشته باشد زیرا این تشابه مشتریان را گیج می کند.
6-از نام معناداری استفاده کنید
ایده آل این است نامی انتخاب کنید که معنادار و مثبت باشد و با تجارتتان مرتبط باشد؛ یعنی مردم فورا متوجه شوند که نوع تجارت شما چیست؟ البته گوگل و یاهو نام هایی بی معنی هستند اما به دلیل اینکه ساده به ذهن سپرده می شوند، گیرایی دارند. به این نکته هم توجه داشته باشید برای برند کردن نامهای بی معنی، هزینه های سنگینی متحمل خواهید شد.
7- بررسی کنید که آیا نام مورد نظر گیرایی دارد
قطعا تمایل ندارید تا نامی کسل کننده روی تجارت خود بگذارید؛ همچنین نمی خواهید نامی انتخاب کنید که “غیر عادی” باشد. پس نامی انتخاب کنید که کارکنان شما به راحتی و بدون تردید آن را به زبان بیاورند و در گوش شنوندگان طنین انداز باشد.
8- واکنش ها را نسبت به آن نام بررسی کنید
5 الی 10 نام انتخاب کنید و بین دوستان و آشنایان خود بازگو کنید. واکنش شنوندگان را بررسی کنید. اطمینان پیدا کنید که نام انتخابی، بار معنایی منفی نداشته باشد. (مثلا زمانی که شرکت GM نام ماشین جدید خود را “نووا” گذاشت، نمیدانست این کلمه در زبان اسپانیایی یعنی: “چیزی که حرکت نمی کند”).
9-اطمینان حاصل کنید که بلند بیان کردن آن نام، از زیباییش نمی کاهد
گاهی نام ها روی کاغذ زیبا هستند اما زمانی که بلند به زبان آورده می شوند دیگر آن زیبایی را ندارند. پس نه فقط روی کاغذ بلکه با بلند به زبان آوردن نام تجاری انتخابی تان، آن را تست کنید.
10-درنهایت نام گذاری استارتاپ ها  را طوری انتخاب کنید که خودتان راضی باشید
شما به عنوان مالک آن تجارت، باید سالها با آن نام زندگی کنید. پس مطمئن شوید که از آن راضی هستید و باور داشته باشید که در گوش مشتریان طنین انداز است.

معضل بیشتر استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپا مساله تأمین مالی‌ست. اما واقعیت این است که پول همیشه وجود دارد،‌ فقط باید بدانید کجا آن را پیدا کنید.
در اینجا، فهرستی از منابع تامین مالی که استارتاپ‌ها می‌توانند از آنها بهره بگیرند، به ترتیب اولویت‌شان ارایه می‌شود. مطالعه این فهرست به شما کمک می‌کند با صرف وقت و انرژی کمتر تصمیم بهتری بگیرید:
۱. تامین مالی استارتاپ با استفاده از پس‌انداز خودتان:
عبارت Bootstrap به معنی «خود راه‌انداز» و «Bootstrapping» به معنی ایجاد فرآیندی مستقل و بدون استفاده از منابع خارجی است. کسب سرمایه از پس‌اندازهای‌تان – اگر پس اندازی داشته باشید- همیشه به روش‌های دیگر تامین مالی ارجحیت دارد. در این روش، لازم نیست زمانی را به متقاعد کردن سرمایه‌گذار اختصاص دهید. در ضمن مجبور نیستید قدرت کنترل و نفوذتان را در مسایل شرکت کاهش دهید.
۲.تامین مالی استارتاپ با کمک دوستان و خانواده:
برای تامین مالی کسب و کار نوپای‌تان از خانواده و نزدیکان‌تان شروع کنید. خانواده و دوستان‌تان جزو افرادی هستند که در شرایط بحرانی به شما اعتماد خواهند کرد. می‌توانید در مراحل ابتدایی توسعه کسب‌وکارتان از آنان پول قرض بگیرید. حتی اگر بخواهید از سرمایه‌گذاران حرفه‌ای هم کمک بگیرید، آنها مایل‌اند شخص اول‌های زندگی‌تان را ببینند. یعنی خود واقعی‌تان و کسانی که به شما اعتماد دارند.
۳.تامین مالی استارتاپ از طریق کمک‌های مالی کوچک:
این روش اغلب نادیده گرفته می‌شود، اما می‌تواند کمک‌ شایانی به ایجاد منابع مالی جایگزین و سایر پیشرفت‌های تکنولوژیکی داشته باشد. صندوق‌های تأمین مالی دولتی منابع خوبی هستند. اما تیم‌سازی با اساتید دانشگاه‌های دولتی می‌تواند رویکردی هوشمندانه‌تر باشد. از طریق دانشگاه و دانشگاهیان می‌توانید علاوه بر دریافت کمک‌های مالی به تجاری‌سازی محصولات بیشتر هم فکر کنید. اگر استادتان با شما همکاری کند و نتایج کارتان را منتشر کند، برنده‌اید.
بخوانید: چگونه با سرمایه گذاری خطر پذیر کسب و کار را افزایش دهیم؟
۴.تامین مالی استارتاپ از طریق وام و تسهیلات مالی:
اگر کسب و کارتان موقتا نیاز به مقداری پول نقد دارد، برای دریافت وام‌های دولتی مخصوص کسب‌وکارهای کوچک ـ نرخ بهره پایین‌ـ یا تسهیلات بانکی اقدام کنید. اما توجه داشته باشید؛ بانک‌های تجاری اغلب از اعطای وام به شرکت‌های نوپا خودداری می‌کنند. دلیل این کار هم ریسک بالا و عدم تقارن اطلاعاتی استارتاپ‌هاست.
۵.تامین منابع استارتاپ از طریق مراکز رشد:
استارتاپ‌های واقع در مراکز رشد دانشگاه‌ها یا سازمان‌های دیگر می‌توانند از منابع و حمایت‌های این مراکز بهره‌مند شوند. حمایت مراکز رشد از استارتاپ‌ها با ارایه امکاناتی نظیر: آزمایشگاه‌ها، فضای اداری، مشاوره، پول نقد، بازاریابی و … صورت می‌گیرد. این مراکز دقیقاً در زمان آسیب‌پذیری شرکت‌های نوپا چنین خدماتی را به آنها ارایه می‌دهند.
۶.تامین منابع مالی استارتاپ از طریق سرمایه‌گذاران فرشته‌خو:
شبکه‌ای از سرمایه‌گذاران فرشته‌خو که صنعت‌تان را درک کنند و علایق مشترکی با شما داشته باشند، می‌تواند کمک مفیدی به تامین مالی کسب و کارتان بکند (درباره تامین مالی استارتاپ از طریق سرمایه‌گذاران فرشته‌خو بخوانید)
۷.تامین منابع مالی استارتاپ از طریق سرمایه‌گذاران خطرپذیر:
این روش را در مراحل اولیه توسعه کسب‌وکارتان امتحان نکنید؛ VC ها در سهام‌تان شریک می‌شوند و کنترل اوضاع را در دست می‌گیرند. این کارآمدترین مسیر نیست زیرا نیازمند حداقل شش ماه زمان برای جستجو و انعقاد قرارداد است. جستجوی‌تان را از شبکه محلی کارآفرینان آغاز کنید. پس از آن، وب‌سایت سرمایه‌گذاری خطرپذیر ملی را بررسی کنید. (درباره تامین مالی استارتاپ از طریق سرمایه‌گذاران خطرپذیر بخوانید)
سرمایه گذار خطر پذیر
۸. تامین منابع مالی استارتاپ از طریق بازارهای تهاتری:
تبادل کالاها یا خدمات به عنوان جایگزینی برای پول نقد می‌تواند راهی عالی برای تأمین مالی در مراحل ابتدایی باشد. به عنوان مثال در آمریکا ۵۰۰ هزار کسب‌وکار به طور فعال از معاملات سازمان‌دهی شده به‌عنوان مکمل معاملات نقدی خود استفاده می‌کنند. با عضو شدن در بازارهای تهاتری، شرکت‌ها می‌توانند خرید کالاها و خدمات موردنیازشان را از طریق فروش محصولات و خدمات مازاد خود تأمین مالی کنند.
۹.مشارکت استارتاپ‌ها با کسب و کارهای بزرگ و معتبر:
ممکن است شرکتی معتبر در زمینه توسعه محصول ضعیف عمل کند. این شرکت احتمالا مایل است برای پیشبرد اهداف مالی، شراکتی را با کسب‌وکاری نوآور و نوپا ایجاد کند. برای مثال شرکت‌های کوچکی که شبکه‌های اجتماعی سفارشی را برای شرکت‌های بزرگ و معتبر، توسعه می‌دهند.
۱۰. برای تامین مالی استارتاپ به مشتری عمده متعهد شوید:
بعضی مشتریان تمایل دارند هزینه‌های توسعه‌ای شما را پوشش دهند تا بتوانند محصول‌تان را قبل از دیگران در اختیار داشته باشند. مزیت این روش آن است که فرایند تولیدتان (برای اطمینان از مطابقت با نیاز مشتری) مرتبا کنترل می‌شود. حتی شرکت‌های بزرگ هم به بهترین مشتریان‌شان به‌عنوان منبعی برای تأمین مالی پروژه‌های جدید نگاه می‌کنند. این کار، جوهر توسعه کسب وکاری مناسب است.
این که کدام مسیر را انتخاب کنید، به عهده خودتان است. اما باید بدانید؛ تمام تصمیمات مربوط به تأمین مالی کسب و کارتان، باید با در نظر گرفتن دو عامل اتخاذ شود. میزان هزینه‌ها و منافع کسب و کارتان در بلندمدت. پس تمام گزینه‌ها را با دقت بررسی کنید.
منبع: مدیران

کسرا هاشمی شبستری
هرگز قدرت روابط عمومی را در موفقیت شرکت‌ها و مخصوصا شرکت‌های کوچک دست کم نگیرید. با استخدام تولیدکننده‌ محتوای حرفه‌ای، شانس دیده شدن خود را در رسانه‌ها افزایش دهید.
به گزارش اکوسیستم به نقل از نوپانا، صاحبان کسب‌وکار معمولا ارزش روابط عمومی (PR) را فراموش می‌کنند. درصورتی‌که یک روابط عمومی خوب و قوی می‌تواند استراتژی‌های تبلیغات و بازاریابی را تقویت کند. روابط عمومی از تبلیغات ارزان‌تر اما به همان اندازه یا بیشتر تأثیرگذار است و ارزش و اعتبار زیادی به محصولات و خدمات برند می‌دهد؛ تا جایی که حتی متخصصان و افراد باتجربه توصیه می‌کنند اگر بودجه‌ کافی برای تبلیغات گسترده کسب‌وکار خود ندارید، روی بهبود روابط عمومی شرکت تمرکز کنید. راه‌های زیادی برای تقویت روابط عمومی وجود دارند؛ اما قدرت بالای رسانه‌ها را نمی‌توان در این زمینه نادیده گرفت.
۱- شبکه‌های اجتماعی را شناسایی کنید
این روزها شبکه‌های اجتماعی نقش پررنگی در روابط عمومی شرکت ایفا می‌کنند. بنابراین لیستی از تمام سایت‌هایی که در آن‌ها عضو هستید تهیه کنید و گزارش عملکرد هر یک را یادداشت کنید. نقدهای منفی و مثبتی که از برند می‌شود در نظر بگیرید و در برنامه‌ریزی‌های آینده شرکت لحاظ کنید. همچنین با کاربران و مشتری‌های خود در ارتباط باشید و سؤال‌ها یا نظراتشان را بدون پاسخ نگذارید.
۲- فعالیت شرکت را به‌خوبی تعریف کنید
فراموش نکنید که باید در صفحه‌ اول سایت، تمام شبکه‌های اجتماعی خود را معرفی کنید و به آن‌ها لینک بدهید. همچنین یک متن تهیه کنید و کار خود را به‌طور کامل در آن تعریف کنید. این متن را در تمام شبکه‌های اجتماعی که عضو هستید در قسمت توضیحات وارد کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت اصلی شرکت لینک بدهید. وارد کردن اطلاعات تماس شرکت را فراموش نکنید.
۳- لیستی از رسانه‌های محلی تهیه کنید
هر شرکتی باید لیستی از رسانه‌هایی که در اطرافش قرار دارند تهیه کند تا بتواند اخبار جدید را در سریع‌ترین زمان ممکن منتشر کند. گاهی اوقات کسب‌وکارها اتفاقات خوب و هیجان‌انگیزی تجربه می‌کنند و بهتر است این موضوع را از طریق وب‌سایت‌ها یا رسانه‌های خبری پوشش دهند. این کار یکی از بهترین روش‌های تبلیغات برند است.
۴- رسانه‌های مرتبط با صنعت خود را شناسایی کنید
امروزه هر صنعتی رسانه‌، سایت، مجله یا پادکست مرتبط با خود دارد و جدیدترین اخبار حوزه مربوطه از این طریق با افراد علاقه‌مند در میان گذاشته می‌شود. بهترین کار این است که لیستی از این رسانه‌ها نیز در اختیار داشته باشید و هر از گاهی مطالب مرتبط با حوزه فعالیت شرکت را با نام برند خود منتشر کنید.
۵- یک نویسنده‌ قوی استخدام کنید
پست‌هایی که در قسمت وبلاگ سایت و سایر رسانه‌ها منتشر می‌شوند بسیار قدرتمند هستند. بنابراین به اکثر برندها توصیه می‌شود که فردی با مهارت‌های نویسندگی بالا را در تیم خود استخدام کنند؛ فردی که آشنایی ضمنی با صنعت مرتبط با فعالیت‌های شرکت داشته باشد و بتواند محتوای تأثیرگذار تهیه کند.

سمیه شعاعی زاده
شتابدهنده‌ها یکی از حامیان اصلی استارتاپ‌ها در ابتدای راهشان هستند. در این مقاله قصد داریم تا هفت شتابدهنده معروف آمریکایی و نیز علل برتری هریک را معرفی کنیم.
اکوسیستم – شتاب‌دهنده‌ها نقش مهمی در رساندن یک استارتاپ به موفقیت ایفا می‌کنند. این شتاب‌دهنده‌ها که در واقع همانند موتور استارتاپ عمل می‌کنند و تلفیقی از دانش، تجربه و تولید و گسترش محصول هستند که به شبکه بزرگی از امکانات دسترسی دارند. در واقع شتاب‌دهنده‌ها با دسترسی به  شرکت‌های سرمایه‌گذاری به بنیانگذاران استارتاپ‌ها امکان رسیدن به موفقیت و گسترش سریع را می‌دهند.
جای تعجب نیست که صنعت شتابدهی که در دهه‌ اخیر راه‌اندازی شده است توانسته استارتاپ‌های بسیاری را شیفته خود نماید. از سال ۲۰۰۸ تا سال ۲۰۱۴ تعداد شتاب‌دهنده‌های آمریکایی در هر سال در حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است و به نظر می‌رسد این سیر صعودی همچنان ادامه داشته باشد. هر چند این شتاب‌دهنده‌ها در آمریکا تأسیس شده‌اند اما خدمات آن‌ها جهانی است.
در ادامه این شتابدهنده‌ها را معرفی و همچنین آنچه که توانسته این شتاب‌دهنده‌ها را در لیست برترین‌ها قرار دهد بررسی خواهیم کرد.
شتابدهنده Y combinator
این شتاب‌دهنده در سال ۲۰۰۵ میلادی در شهر Mountain view ایالت کالیفرنیا تأسیس شد. در ابتدای کار این شتابدهنده کار خود را با ۶۰ نفر کارمند آغاز کرد که همگی برای رسیدن به یک هدف مشترک یعنی کمک به استارتاپ هایی از جمله Airbnb و Stripe در کنار هم جمع شدند.
این شتابدهنده از زمان آغاز فعالیتش به عنوان بزرگ‌ترین شتابدهنده استارتاپ در آمریکا شناخته شده است. اعضا و کارکنان این شتابدهنده با برگزاری جلسات مداوم و نامحدود، کمک‌ها و امکانات لازم برای توسعه استارتاپ‌های علاقه‌مند را فراهم می‌آورند. در واقع این شتابدهنده تا آخرین مراحل رسیدن به هدف، در کنار استارتاپ‌ها می‌ماند.
شتابدهنده ۵۰۰ Startups
این شتابدهنده در سال ۲۰۱۰ در همسایگی شتابدهنده Y Combinator یعنی شهر Mountain view ایالت کالیفرنیا تأسیس شد. تعداد کارمندان این شتاب‌دهنده ۵۹ نفر است و با استارتاپ‌هایی از جمله Twilio که در حال حاضر ارزشی معادل ۲.۵ میلیارد دلار دارد، شناخته می‌شود.
ازجمله ویژگی‌های این شتابدهنده داشتن یک سری برنامه‌های کاربردی برای سرمایه‌گذاری است. از طرف دیگر تیمی که در این شتابدهنده مشغول به فعالیت هستند، برای ایجاد اکوسیستمی با ارزش‌های جهانی و همچنین اجرای کنفرانس‌ها برنامه‌های آموزشی در کنار رویدادهای مختلف آموزش دیده‌اند. چیزی که به عقیده بسیاری از کارشناسان باعث شده است این شتابدهنده در لیست ۷ شتابدهنده برتر باشد، مأموریت و هدف آن برای ایجاد تنوع و هم‌افزایی در استارتاپ‌های مختلف دنیا است.
اعضا و کارکنان این شتابدهنده به خوبی به این نکته واقفند که افرادی که قصد راه‌اندازی استارتاپ دارند در واقع با پیش‌زمینه و ذهنیت‌های مختلفی اقدام به راه‌اندازی استارتاپ می‌کنند. دیگر خصوصیت قابل توجه این شتابدهنده این است که یکی از اهداف آن کمک به بانوانی است که قصد راه‌اندازی استارتاپ دارند.
شتابدهنده Techstar
این شتابدهنده فعالیت خود را از سال ۲۰۰۶ در شهر Boulder در کلورادو آغاز کرد. از جمله فعالیت‌های این شتابدهنده کمک به استارتاپ Class Pass است که در حال حاضر ارزشی بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار دارد. این شتابدهنده دارای یکی از گسترده‌ترین و پیشرفته‌ترین شبکه‌های جهانی است که به استارتاپ‌های مختلف با یک برنامه سه ماهه کمک می‌کند. از جمله نکات مثبت این شتابدهنده، قابلیت‌ها و امکانات رفاهی زیادی است که به استارتاپ‌های خود ارائه می‌دهد.
هدف این شتابدهنده بر اساس آنچه خود اعلام کرده است، ایجاد یک شبکه میان افراد دارای ایده و سرمایه‌گذاران مختلف برای راه‌اندازی استارتاپ‌های گوناگون است.
شتابدهنده MassChallenge
این شتابدهنده در بوستون در سال ۲۰۱۰ میلادی تأسیس شد. MassChallenge با تیمی ۱۷۵ نفره‌، تاکنون توانسته بیش از ۶۰ هزار شغل در زمینه بازاریابی جهانی در بوستون، اسرائیل، مکزیک، سوئیس و انگلستان به وجود بیاورد. سرمایه‌گذاری این شتابدهنده در استارتاپ های مختلف چیزی در حدود ۶۰ میلیون دلار بوده است.
آنچه باعث موفقیت این شتابدهنده در کمک و گسترش استارتاپ‌های مختلف شده است این است که این شتابدهنده به نوعی یک سازمان غیرانتفاعی است. علاوه بر این هر سال بیش از ۲ میلیون دلار جایزه برای استارتاپ‌های گوناگون در مرحله ابتدایی راه‌اندازی در نظر می‌گیرند.
شتابدهنده‌ها یکی از حامیان اصلی استارتاپ‌ها در ابتدای راهشان هستند. در این مقاله قصد داریم تا هفت شتابدهنده معروف آمریکایی و نیز علل برتری هریک را معرفی کنیم.
اکوسیستم – شتابدهنده‌های استارتاپ نقش قابل توجهی را در تأسیس و پیشرفت استارتاپ‌ها ایفا می‌کنند. هفته گذشته قسمت اول هفت شتابدهنده برتر آمریکایی منتشر شد و ۴ شتابدهنده برتر آمریکا که فعالیت جهانی دارند، معرفی شدند. در این مطلب نیز به معرفی ۳ شتابدهنده دیگر خواهیم پرداخت.
شتابدهنده Plug and Play
این شتابدهنده در شهر Sunnyvale ایالت کالیفرنیا در سال ۲۰۰۶ میلادی تأسیس شده. این شتابدهنده با ۱۲۵ کارمند، تاکنون توانسته به هزاران استارتاپ چه در مراحل ابتدای تأسیس و چه مراحل پیشرفت کمک کند به طوری که از میان این هزاران استارتاپ در حدود ۴۰۰ استارتاپ دفتر خود را در همان فضای اداری ساختمان مرکزی Plug and Play تأسیس کرده‌اند. یکی از مشهورترین و معتبرترین برندهایی که توسط این شتابدهنده تأسیس شده است برند LendingClub است که ارزشی بالغ بر ۲ میلیارد دلار دارد.
شتابدهنده Plug and Play در ۲۲ نقطه جهان دارای نمایندگی فعال است. هدف این شتابدهنده کمک به کارآفرینان و سرمایه‌گذاران معتبر برای راه‌اندازی استارتاپ‌های منحصر به فرد است. وجه تمایز این شتابدهنده با سایر شتابدهنده‌های فعال، تعداد استارتاپ‌هایی است که هر سال از این شتابدهنده سرمایه جذب می‌کنند.
این شتابدهنده هر سال در بیش از ۱۰۰ استارتاپ سرمایه‌گذاری می‌کند. برنامه‌های این شتابدهنده برای استارتاپ‌های گوناگون با اندازه‌های مختلف بسیار متنوع و کاربردی است. این شتابدهنده برای استارتاپ‌ها برنامه‌ای ارائه می‌دهد که در طول این برنامه بیش از ۱۸۰ سرمایه‌گذار با استارتاپ‌های مختلف در تماس خواهند بود تا بتوانند روی استارتاپ مورد نظر خود سرمایه‌گذاری کنند. این همکاری به استارتاپ و سرمایه‌گذار کمک می‌کند تا هر دو در جهت رشد و درآمدزایی بیشتر حرکت نمایند.
شتابدهنده Coplex
این شتابدهنده که در Seattle و Los Angeles مستقر است، توانسته تاکنون به رشد بیش از ۲۵۰ استارتاپ حوزه نرم‌افزار کمک نماید. از جمله استارتاپ‌هایی که با کمک این شتابدهنده تأسیس شده‌اند استارتاپ لس‌آنجلسی Pluto TV است که در حدود ۱۴۰ میلیون دلار ارزش دارد.
چیزی که باعث شده است تا این استارتاپ منحصر به فرد باشد تمرکز آن بر روی شرکت‌های نرم‌افزاری با تمرکز بر روی یک موضوع خاص است. برنامه استارتاپی این شتابدهنده برای کمک به سرمایه‌گذارانی طراحی شده است که دارای سابقه تجاری قوی هستند و به دنبال سرمایه‌گذاری بر رو شرکت‌های نرم‌افزاری هستند. شتابدهنده Coplex در معرفی خود به این نکته اشاره می‌کند که هدف آن‌ها تأسیس شرکت‌های پایه در زمینه نرم‌افزارهای تخصصی است.
شتابدهنده Dreamit
این شتابدهنده در سال ۲۰۰۸ در Philadlphia ایالت پنسیلوانیا تأسیس شده است. مهم‌ترین استارتاپ شتابدهی شده توسط این شتابدهنده استارتاپ SeatGeek با ارزش ۲۰۰ میلیون دلار است.
Dreamit از جمله شتابدهنده‌هایی است که تمرکز خود را برای رشد استارتاپ قرار داده است. در واقع فعالیت آن بیشتر در زمینه گسترش استارتاپ است تا تأسیس یک استارتاپ. کاری که این شتابدهنده انجام می‌دهند این است که برای اعضا و سرمایه‌گذاران خود دسترسی به منابع فروش و دیگر منابع تجارت را ایجاد می‌نماید. این موضوع می‌تواند به عنوان وجه تمایز شتابدهنده در نظر گرفته شود.
اعضای این شتابدهنده می‌توانند برنامه استارتاپ خود را از میان دو برنامه ارائه شده توسط Dreamit انتخاب و دنبال نمایند. این دو برنامه عبارت‌اند از Dreamit Health و Dreamit UrbanTech. برنامه Dreamit Health یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های شتابدهی در حوزه شبکه‌های تکنولوژی برای صنایع بهداشت و سلامت است. این برنامه برای استارتاپ‌ها فرصتی ایجاد می‌کند تا محصولاتشان هم به شرکت‌های دارویی بزرگ و هم به واسطه‌ها ارائه شود. برنامه Dreamit Urban Tech از جمله برنامه‌هایی است که در زمینه استفاده از فناوری در حوزه‌هایی مثل املاک و مستغلات، ساخت و ساز، اینترنت و کلا خدمات شهری فعالیت دارد.
هدف این شتابدهنده کمک به رشد استارتاپ‌ها با منابع محدود است. استارتاپ‌های سری A از جمله استارتاپ‌های هدف این شتابدهنده هستند.

artc3.PNG

امیررضا فخاریان 

امروزه تغییرات شگفت انگیزی در موسیقی و تکنولوژی رخ می‌دهد؛ از واقعیت مجازی گرفته تا اجراهای تعاملی و کانال‌های اجتماعی بی‌شماری که برای معرفی هنرمندان جوان به راه افتاده است. این تغییرات به حدی هستند که نمی‌توان موسیقی را نسبت با 10 ساله گذشته مقایسه نمود. بسیاری از افراد نمی‌توانند روزهای خود را بدون Spotify، SongKick و Soundcloud سپری کنند. استارتاپ ها دیدگاه ما به موسیقی را عوض کرده‌اند و راه‌های جدیدی برای ساختن، تجربه کردن و کسب درآمد از موسیقی به وجود آورده‌‌اند. در زیر به 10 استارتاپی اشاره می‌کنیم که پتانسیل تغییر صنعت موسیقی را دارند:
لیست استارتاپ های حوزه موسیقی ایرانی 
Uberchord Engineering 
این استارتاپ آلمانی در حال تغییر دادن روش‌های یادگیری نوازندگی است. این استارتاپ که بخشی از برنامه شتابدهی Abbey Road Studios است، یک تکنولوژی تشخیص موسیقی و یک روش آموزش موسیقی توسعه داده است که نه تنها به فرد تکنیک‌های نوازندگی را یاد می‌دهد بلکه با تمرین، درک موسیقیایی را نیز قدرت می‌بخشد. محصول این استارتاپ که Uberchord Guitar نام دارد یک اپلیکیشن موبایل است که توانایی تشخیص اشتباهات شما را موقع نواختن را نیز دارد و کم کم با مهارت‌های شما آشنا می‌شود و میزان سختی دروس را همزمان با پیشرفت شما افزایش می‌دهد.
The Best Song 
این اپلیکیشن به کاربر اجازه می‌دهد تا بین موسیقی‌های مختلف جست و جو کند و آن‌ها را به لیست‌های بخش در Spotify یا Deezer اضافه کند. این استارتاپ فرانسوی در فضای رقابتی این حوزه (کشف و جست و جو بین موسیقی‌ها) توانسته تجربه کاربری اعتیادآوری ایجاد کند و دسته‌بندی‌های جذابی برای کاربر بسازد. همین موضوع این اپلیکیشن را به جایی مناسب برای ظهور هنرمندان جدید تبدیل کرده است. کاربر همچینن می‌تواند لیست پخش شخصی خودش را ایجاد کند و آن را در اپلیکیشن‌های دیگر اضافه کند. اضافه کردن دوستان و اضافه شدن موسیقی مشابه به صورت تصادفی به لیست‌های پخش از دیگر قابلیت‌های این اپلیکیشن است.
Prizm 
این استارتاپ فرانسوی اولین پخش‌کننده موسیقی هوشمند است که می‌تواند با سرویس‌‌های مختلفی ارتباط برقرار کند و به عنوان یک بلندگو عمل کند. اما نکته مهم این استارتاپ این است که به مرور زمان علایق شما را یاد می‌گیرد و بر اساس آن، موسیقی پخش می‌کند. محصول این استارتاپ دستگاهی به شکل منشور مثلثی است و به راحتی از طریق وای‌فای به گوشی هوشمند متصل می‌شود و از راه دور نیز کنترل می‎شود. تنها کافی است یک بار در prizm عضو شوید. از آن روز به بعد این دستگاه شروع به یادگیری سلیقه شما می‌کند و بهترین و مناسب‌ترین موسیقی را با توجه به شرایط محیط، ساعت و افراد حاضر در اتاق پخش می‌کند.
 
Stagelink 
این استارتاپ آلمانی در سال 2016 موفق شد و توانست جایزه بهترین استارتاپ در حوزه بازاریابی را به دست بیاورد. محصول این شرکت پلتفرمی است که هنرمندان و طرفداران را در کنار هم قرار می‌دهد و امکان برگزاری تور و اجرای زنده را فراهم می‌کند. این پلتفرم به هنرمندان و کسانی که قصد برگزاری اجرای زنده دارند کمک می‌کند تا اطلاعات خوبی جمع‌آوری کنند و برای انتخاب محل برگزاری کنسرت، قیمت بلیط و نوع برگزاری برنامه‌ریزی کنند. همچنین فروش بلیط از طریق این پلتفرم امکان‌پذیر است. طرز استفاده از آن نیز بسیار ساده است: ایجاد یک نظرسنجی، ارسال آن در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغ موثر و فروش حداکثری بلیط.
Hello Stage 
این استارتاپ یک جامعه آنلاین است که با هدف برقراری ارتباط بین موسیقی‌دان‌های کلاسیک و مدیران و طرفداران ایجاد شده است. ایده اصلی این استارتاپ این بود که با ایجاد یک راه برای ترویج دادن هنرمندان، بازار این سبک از موسیقی بیشتر در دسترس قرار بگیرد. هنرمندان می‌توانند صفحات شخصی خودشان را داشته باشند و در آن جزئیاتی در خصوص برنامه‌ها و تقویم کاری خود ارائه دهند. مدیران هم می‌توانند همین کار را برای افرادی که با آن‌ها همکاری دارند انجام دهند. Hello Stage با عملکرد هوشمندانه، ظرفیت‌های زیاد و اندازه بزرگ پلتفرمی که دارد به یکی از بهترین فروشگاه‌های موسیقی کلاسیک تبدیل شده است.
Singa 
این استارتاپ با هدف بازسازی و جذاب کردن مجدد کارائوکه در سال 2013 و در فنلاند راه‌اندازی شده است. محصول این استارتاپ یک سرویس آنلاین است که با حذف وسایل گران‌قیمت مورد نیاز برای اجرای کارائوکه، دسترسی‌ای آسان به بزرگترین جامعه کارائوکه جهان را امکان‌پذیر می‌کند. محصول این شرکت برای مصرف‌کنندگان در غالب اپلیکیشن آی‌او‌اس، اندروید، تحت وب و تلویزیون‌های هوشمند در دسترس است. همچنین برای باشگاه‌ها نیز به صورت یک سرویس کاملا آنلاین و مدرن قابل استفاده است.
Flat 
محصول این استارتاپ یک نرم‌افزار آنلاین برای به اشتراک گذاشتن صفحات نوتِ موسیقی‌های مختلف است. ایده اصلی این استارتاپ بریتانیایی این است که امکان ویرایش و کار بر روی یک پروژه را به صورت همزمان برای چندین کاربر فراهم کند. می‌توانید صفحه نوت خود را بسازید و با فعال کردن گزینه خواندن یا نوشتن، اجازه تغییرات را به کاربران دیگر بدهید. از جمله امکانات این نرم‌افزار می‌توان به تاریخچه هوشمند و نوشتن آفلاین و ایجاد پروژه از روی اسناد قبلی اشاره کرد. این پلتفرم به صورت کامل با سرویس Classroom گوگل هماهنگ است و به همین دلیل امکان ساخت موسیقی و به اشتراک‌گذاری در آن بسیار ساده است.
 
Plugify 
یک تیم علاقه‌مند به ایجاد تغییرات در موسیقی که در هلند مستقر هستند و با ایجاد یک پلتفرم پیدا کردن و رزرو کردن مکان اجرای زنده یک هنرمند را بسیار ساده کرده‌اند. هدف این استارتاپ که در سال 2015 تأسیس شده است این است که به هنرمندان موقعیتی که شایسته آن هستند را بدهند. با این کار دیگر هنرمند نیاز نیست پولی برای رزرو کردن به واسطه‌های سنتی بدهد. همچنین شما می‌توانید از طریق این پلتفرم به موسیقی این هنرمندان نیز گوش دهید و خرید بلیط را انجام دهید.
Tradiio 
این استارتاپ پلتفرمی ایجاد کرده است که پیدا کردن موسیقی‌دان‌های جدید را تبدیل به یک بازی کرده است. این پلتفرم را می‌توان بازاری برای هنرمندان جوان نامید. Tradiio کاربران را قادر می‌سازد تا با یک موسیقی به صورت مستقیم وارد تعامل شوند و با استفاده از ارز مجازی روی آن سرمایه گذاری کنند. بعد از این اتفاق، افرادی که بیشترین سرمایه گذاری را کرده باشند شانس برنده شدن جوایزی از قبیل بلیط جشنواره، اجازه استفاده از فروشگاه و تجربیاتی دیگر که به صورت معمول امکان تجربه کردنشان وجود ندارد را دریافت می‌کنند. همچنین برای هنرمندان این پلتفرم امکان ارتباط مستقیم با طرفدار را نیز فراهم می‌کند.
MIND Music Lab 
در سال 2016 این استارتاپ موفق شد به عنوان «با پتانسیل‌ترین استارتاپ حوزه موسیقی» دست پیدا کند. هدف این استارتاپ بهبود راه‌هایی است که هنرمند و طرفداران او از طریق موسیقی با هم تعامل می‌کنند. اولین محصول این استارتاپ سوئدی Sensus SmartGuitar است. این محصول ترکیبی از سه دستگاه است: یک گیتار، یک محیط کار دیجیتالی بی‌سیم و یک دستگاه متصل به اینترنت اشیا. این وسیله به هنرمند کمک می‌کند تا انواع مختلف نت را در پروژه خود پیاده کنند و آن را به صورت زنده با کاربران به اشتراک بگذارد. این ارتباط می‌تواند به هنرمند در به دست آوردن مهارت اجرای زنده نیز کمک کند.